Terézváros őrzi az esztelen gyűlölet áldozatainak emlékét
A professzor hangsúlyozta: ennyi év elteltével sem szabad elfelejteni, hogy az ordas eszmék égisze alatt a háborút elvesztő nyilasok hogyan támadtak rá a házban az oltalmat remélő ártatlan nőkre, gyermekekre, férfiakra, akinek egyetlen bűnük puszta létezésük, emberségük volt. Raoul Wallenbergnek és a svéd nagykövetség munkatársainak a nőket és a gyerekeket sikerült a gettóba menekíteniük, de a házból elhurcolt férfiakra a kegyetlen kínzás és a halál várt.
Hogy a történtek soha többé ne ismétlődhessenek meg, többet kell tennünk a hétköznapokban, többet kell beszélnünk gyerekeinknek az iskolában azokról az időkről, amikor oktalan gyűlölettől vezérelve magyarok gyilkoltak magyarokat – jelentette ki a professzor.
Szita Szabolcs beszédében felidézte a szörnyű éjszakán történteket és a jelen veszélyeire is figyelmeztetett
Szavai szerint ma is veszélyben vagyunk, bármerre nézünk a világban, azt látjuk, hogy „nőnek a sziklák, embertársaink elfogadása helyett nő az elutasítás, a gyűlölet”.
Dr. Földes Gyula, a szörnyű éjszaka egyik túlélője rövid beszédében szintén az emlékezés fontosságára hívta fel a figyelmet. Mint mondta, nemcsak egyszerűen emlékeznünk kell, hanem tudnunk kell, hogy soha, de soha nem felejthetünk.
Földes Gyula tizenkét esztendős gyermekként szembesült a felfoghatatlan erőszak borzalmával
Az ünnepség meghatóan szép pillanata volt, amikor Dunai Tamás Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész Radnóti Miklós Töredék című verse után Paul Éluard És egy mosoly című versét szavalta el. A francia költő sorai a saját életüket kockáztató embermentők előtti tisztelgésként is felfoghatók, a költemény ugyanis azt sugallja, hogy a legsötétebb pillanatokban is van remény. Ahogyan 75 évvel ezelőtt a gonosz tombolásakor is feltünedezett a nemeslelkűség és a jóság.
Nógrádi Gergely főkántor imával emlékezett az áldozatokra
A kegyeleti ünnepség végén Soproni Tamás polgármester, Temesvári Szilvia, Miyazaki Jun alpolgármesterek, a holokauszt túlélői és a terézvárosi polgárok a ház homlokzatán, valamint kapualjában levő márványtáblák előtt elhelyezték az emlékezés köveit és virágait.
Az ártatlan áldozatokra emlékezve Terézváros polgármestere és két alpolgármestere is lerótta kegyeletét